KLADNO
Moderní učebny a další zázemí včetně zcela nových poslucháren Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT na celkové ploše 4 841 metrů čtverečních. To je výsledek dokončené rekonstrukce objektu, který byl dlouhá léta z větší části nevyužit a který si oficiálně převzali zástupci ČVUT do své správy. Díky Městu obsadí bývalé kasárny studenti bakalářského studia jednoho z nejdynamičtěji se rozmáhajícího oboru, tedy biomedicíny.
Projekt na rekonstrukci a hlavně nové využití celého areálu bývalých kasáren Lidice je u konce. Ihned po lednové kolaudaci začalo stěhování vybavení i personálu. Budou zde působit některé obory z kapacitně již nedostačující budovy ČVUT na náměstí Sítná. Za studiem sem tak budou dojíždět třeba budoucí záchranáři. Nechybí proto ani speciální místnost na opravdovou sanitku.
Město Kladno nejenže dokázalo získat dotaci na rekonstrukci a smysluplné využití vojáky opuštěné budovy, ale nad rámec projektu nechalo přistavět dvě zcela nové posluchárny. Dohromady pojmou až 300 studentů. Celkově se náklady vyšplhaly na 64,6 milionu korun. Způsobilé výdaje na projekt "Revitalizace brownfieldu - Kasárna Kladno", tedy cena za rekonstrukci stávající budovy, činí 42,4 milionu korun. Z toho dotace z Regionálního operačního programu Střední Čechy pokryje až 85% těchto nákladů. Zcela nové přednáškové sály Město stavělo za vlastní peníze. Do rekonstrukce i nové výstavby tak Město investovalo ze svých vlastních prostředků 28,5 milionu korun.
"Je to jeden z projektů kofinancovaných Evropskou unií, který dává smysl a dále rozvíjí kvalitní život v našem městě. Biomedicína zažívá rozmach a působení této fakulty ČVUT je pro nás rozhodně přínosem," řekl primátor Kladna Milan Volf.
"Vždy jsem velmi rád, když můžeme zprostředkovat evropskou dotaci na projekt, který je ku prospěchu hned několika subjektům. Vidím zde velký synergický efekt i potenciál do budoucna," navázal Václav Chytil, ředitel ROP Střední Čechy.
"Počet studentů biomedicínského inženýrství narůstá od vzniku fakulty. Ukazuje se, že právě Kladno bylo pro sídlo této fakulty ČVUT nejlepší volbou," doplnil rektor ČVUT v Praze Petr Konvalinka.
Projekt revitalizace tohoto "vojenského brownfieldu" byl dlouho připravován a konzultován jak s poskytovatelem dotace, tak i s budoucím nájemcem, tedy vedením kladenské biomedicíny. Město Kladno předalo staveniště, respektive hlavní budovu kasáren, stavební firmě v polovině prosince 2013. Nejprve musely být uskutečněny bourací a demontážní práce. Konkrétně odstranění střešní krytiny, oken, dveří a některých příček. Vybudována byla nová vodovodní a kanalizační přípojka, stejně tak jako byla položena vnější dešťová kanalizace. Následovala stavba nových příček, dále položení nových povrchů a zateplení fasády. Zcela nově byly přistavěny dvě posluchárny.