Hvězdárna Jaroslava Trnky ve Slaném / Slaný
Hvězdárna Jaroslava Trnky ve Slaném nabízí pozorování oblohy velkým dalekohledem, stálou výstavu minerálů a drahých kamenů nebo tematickou expozici věnovanou přehledu astronomie. Nemusíte se bát navštívit ji i s malými dětmi. Její expozice je přizpůsobena širokému věkovému a odbornému rozpětí návštěvníků.
Hvězdárna Jaroslava Trnky se nachází v blízkosti lesoparku Háje. Budova hvězdárny je dominantou severní části města s výhledem na Slánskou horu, kostel Nejsvětější trojice a historické jádro Královského města Slaný. 1. září 1996 byla Městská hvězdárna slavnostně zpřístupněna pro veřejnost. Obnovení činnosti hvězdárny předcházela rozsáhlá rekonstrukce budovy a přístrojového vybavení. Hvězdárna Jaroslava Trnky ve Slaném je specializované kulturní zařízení orientované na popularizaci a vzdělávání v oboru astronomie a příbuzných přírodních a technických věd. Hvězdárna tuto činnost zajišťuje zejména pořádáním odborných a populárních přednášek, seminářů, exkurzí, filmových večerů a veřejných astronomických pozorování.
Hvězdárna Jarslava Trnky se stala v roce 2006 kolektivním členem Sdružení hvězdáren a planetárií, které je reprezentativním orgánem institucí tohoto typu. V sekci pozorovatelů proměnných hvězd, která je složkou České astronomické společnosti se statutem odborné sekce, se aktivně podílí na vypsaných pozorovacích projektech. Členové sekce pozorovatelů proměnných hvězd jsou i členy Pražské pobočky České astronomické společnosti.
Návštěva hvězdárny
Hlavním cílem hvězdárny je popularizace astronomie. Návštěvu v otevíracích hodinách není třeba předem objednávat. Typická prohlídka hvězdárny trvá přibližně 30 minut a je možné ji absolvovat pouze v doprovodu zdejších odborných průvodců. Prohlídky hvězdárny začínají v intervalech po 30 minutách. Poslední prohlídka začíná 30 minut před ukončením otevírací doby. Maximální počet osob v jedné skupině je 20.
Návštěva hvězdárny nabízí:
- tematickou expozici věnovanou přehledu astronomie, historii a astronomickým přístrojům v prostorách přízemí budovy
- stálou výstavu minerálů a drahých kamenů
- pozorování oblohy velkým dalekohledem – probíhají kontinuálně po celou otevírací dobu. Zaměřují se na Měsíc, planety a hvězdnou oblohu. Pozorování je možné pouze za jasného počasí a je doprovázeno odborným výkladem. Při nepříznivých podmínkách je možná návštěva kopule s demonstrací práce s přístroji.
Dle měsíčního programu můžete navštívit:
- projekce pořadů pro děti i dospělé
- přednášky pro veřejnost
Expozice hvězdárny je přizpůsobena širokému věkovému a odbornému rozpětí návštěvníků, nebojte se hvězdárnu navštívit i s malými dětmi. Stálá expozice a promítací sál mají bezbariérový přístup.
Přístrojové vybavení hvězdárny
Hvězdárna Jaroslava Trnky využívá jedné kopule jako pozorovací stanoviště pro hlavní dalekohled. Otočný mechanizmus kopule umožňuje dalekohledu pozorování v libovolném směru. Pro výhled ven z kopule je určená tzv. odsuvná štěrbina, která v případě nepříznivého počasí chrání všechna optická zařízení.
Astronomická kopule
Původní konstrukce kopule o průměru šest metrů pochází z roku 1963. V kopuli byl od počátku umístěn dalekohled, který byl vyroben v roce 1910 firmou Carl Zeiss v Jeně. Dalekohled zakoupila hvězdárna z pozůstalosti bývalého člena České astronomické společnosti dr. Josefa Lachouta. V současnosti je v kopuli umístěn zrcadlový dalekohled typu Cassegrain o průměru objektivu 0,5 metru a ohniskovou vzdáleností 7,8 metru. Zvětšení používaná na dalekohledu se pohybují od 195x do 310x.
Společně se zrcadlovým dalekohledem je na mohutné montáži také instalován velký refraktor (tzv. pointační dalekohled) s průměrem objektivu 150 mm a ohniskovou vzdáleností 2,4 metru. Oba dalekohledy se používají pro noční pozorování, refraktor je také využíván k pozorování slunečního povrchu. Dalekohled je též doplněn hledáčkem (průměr 60 mm, ohnisková vzdálenost 340 mm, zvětšení 10x).
Celková váha dalekohledu i s protizávažím je přibližně 2,5 tuny. Pilíř přístroje je 9 metrů vysoký, z toho je 3 metry zapuštěn v zemi.
Pozorovací terasa
Na pozorovací terase hvězdárny je umístěna dvojice dalekohledů, které převážně slouží pro odborná pozorování a veřejnosti jsou přístupné pouze výjimečně.
První z dalekohledů je zrcadlový dalekohled typu Newton vyrobený firmou Sky - Watcher s průměrem 0,2 metru a ohniskovou vzdáleností 1 metr na automatické paralaktické montáži EQ - 6 PRO SkyScan. Dalekohled ve spojení s CCD kamerou ST-9E umožňuje snímkovat zorné pole o velikosti 35' x 35'.
Druhý přístroj nese na společné montáži dva dalekohledy o průměru 0,3 metru. K vizuálnímu pozorování se využívá dalekohledu s optickým systémem Cassegrain a ohniskovou vzdáleností 4,5 metru. K fotografickým pozorováním slouží druhý dalekohled s ohniskovou vzdáleností 1,2 metru. Jedná se o speciální fotografický dalekohled, který využívá pro zobrazení hyperbolického primárního zrcadla a dvoučočkového korektoru. Dalekohled je opatřen CCD kamerou. Třetím přístrojem na montáži je pointační dalekohled (refraktor) o průměru objektivu 120 mm a ohniskové vzdálenosti 1 metr. Dalekohled je doplněn hledáčkem.
K detekci obrazu u obou dalekohledů slouží CCD kamery. Jsou to citlivé detektory světla, které pracují na velmi podobném principu jako běžné digitální fotoaparáty. Obrovskou výhodou CCD kamer je jejich vysoká citlivost na světlo - zachytí podle typu kamery 40 až 95 dopadajících fotonů ze sta. To umožňuje zkrácení expoziční doby z desítek minut na desítky sekund a také zachycení velmi slabých a vzdálených objektů vesmíru.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu Hězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném.